Hat tanulmny testen-kvli lmnyekrl
tundy 2007.07.05. 15:35
Absztrakt
A tudomny s tudomnyossg rtalmas sszekeverse miatt sokan brljk a HK-k tudomnyos kutatsnak gondolatt, pedig az igazi tudomny nagymrtkben hozzjrulhat a HK-k megrtshez, s segthet az tlknek, hogy sszhangot teremtsenek tapasztalataik s a mindennapi let kztt. Miutn kimutatjuk, hogy bizonyos parapszicholgiai jelensgek igazi tudomnyos kutatsa olyan tgabb vilgszemllethez vezetett, melyben komolyan kell venni a HK-ket, a szerz hat tanulmnynak ttekintse kvetkezik, melyeket a HK egyik alapvet sszetevjnek, a testen-kvli lmnynek (TK) a tmjban vgzett. Ezek kzl hrom tanulmny jellegzetes fiziolgiai TK-prhuzamokat tallt kt tehetsges vizsglt szemlyben, egy pedig ers bizonytkra lelt arra nzve, hogy bekvetkezett a TK-helyszn valszer, paranormlis szlelse. Azok a tanulmnyok, melyek hipnzis segtsgvel prblnak meg TK-t elidzni, azt mutattk ki, hogy valjban sszetett az az egyszernek tn modell, mely szerint az egyn elmje tnylegesen ott van egy-egy TK-helysznen, vagy pedig pusztn hallucinlja, hogy kint van, s arra intenek minket, hogy vegyk fontolra: mg az az szleletnk is, hogy a testnkben vagyunk, valjban sszetett szimulls, biopszicholgiai virtulis valsg.
Cikk
Sokan gondolkodnak valahogy gy, akik hallkzeli lmnyekrl (HK-krl) hallanak: „Hha! Brcsak n ltem volna meg azt az lmnyt, brcsak enym lenne az a tuds!” Anlkl persze, hogy a hall kzelsgnek a nehz rszt is meg szeretnk tapasztalni! Mint azt Atwater (Atwater, 1988) s msok dokumentltk azonban, gyakran nem is olyan egyszer az gy, hogy „szoksosan” indulsz, tlsz egy szokatlan lmnyt, majd – mint a mesben – boldogsg lesz az osztlyrszed. Zavarodottsggal, konfliktusokkal s kzdelmekkel teli vekbe telhet, mg az tl megprbl valamilyen rtelmet kihozni a HK-bl s uthatsaibl, s lete szerves rszv tenni ezt az j megrtst, vagyis integrlni az letbe. E kzdelem s integrci egy rszre olyan transzperszonlis szinteken kerl sor, melyeket nagyon nehz szavakkal megragadni, ms rszre pedig egy szokvnyosabb szinten, melyen az tl vilgszemlletnek megkrdjelezse, megvltoztatsa s kitgtsa zajlik. Nincs specilis vgzettsgem arra, hogy magasabb spiritulis perspektvbl beszljek, de azrt a plyafutsom sorn sszegyjtttem nhny hasznos informcit a vilg termszetrl, melyek segthetnek az integrci szban forg rszben, s esetemben ezen van az elsdleges hangsly.
Az utbbi 35 vben elssorban tudsknt dolgoztam, azzal kezdem teht, hogy klnbsget teszek igazi tudomny s tudomnyossg kztt, s lerok hat tanulmnyt, melyeket testen-kvli lmnyek (TK-k) tmjban vezettem le; idefoglalok nhny ltalam levont kvetkeztetst is, melyek hasznosak lehetnek a megrts s integrci elmlytsben.
Tudomny s tudomnyossg a modern vilgban
Olyan vilgban lnk, melyet varzslatos mdon talaktott a tudomny s a technolgia. Ez bizonyos tekintetben nagyon j, ms szempontbl azonban nem. Az a negatv aspektus, ami manapsg klnsen rdekelhet bennnket, abban ll, hogy ezt az anyagi fejldst sok tekintetben egszsgtelen vlts ksrte a hitrendszereinkben: a tudomnyossg rszben sszetrte az emberi szellemet. Gondosan figyeljnk oda arra, hogy tudomnyossgrl s nem tudomnyrl beszltem. Tuds vagyok; nemes hivatsnak tartom ezt, ami megkvnja tlem, hogy a legjobbat nyjtsam, n pedig nagyon is amellett vagyok, hogy az igazi tudomny hasznlata segtheti megrtsnket az let sszes terletn, belertve a spiritulisat is. A tudomnyossg ezzel szemben az igazi tudomny kifordtsa. Korunk tudomnyossgnak lnyege a dogmatikus elktelezettsg egy materialista filozfia irnt, ami „kimagyarzza” a spiritulisat, ahelyett, hogy valban gondosan megvizsgln, s megprbln megrteni azt (Wellmuth, 1944). Ha negatv rzsk tmadt, amikor elszr emltettem a tudomnyt, ez valsznleg a tudomnyossggal val tallkozsukbl fakadt. Mivel a tudomnyossg sohasem ismeri el nmagrl, hogy hitrendszer, hanem mindig az igazi tudomnynak tekinti nmagt, rtalmas sszekeverni ezeket.
Azt az informcit, amit itt meg szeretnk osztani, abbli ksrleteimben nyertem, hogy olyan terleteken gyakoroljam az igazi tudomnyt, melyek kzs rdekldsnkre tartanak szmot. Az igazi tudomny egy ngyrszes, folytatlagos folyamat, ami mindig al van rendelve a krdsfeltevsnek, a kibvtsnek s a fellvizsglsnak. Azzal kedzdik ez a folyamat, hogy elktelezzk magunkat arra: olyan alaposan s becsletesen tesszk megfigyelseinket, amennyire csak kpesek vagyunk r. Ezutn elgondolkodunk azon, hogy mit is jelent a megfigyels, vagyis elmleteket s magyarzatokat gyrtunk, s megprblunk a lehet leglogikusabbak lenni a folyamatban. A kvetkez, harmadik lps is nagyon fontos. Csodlatosan okos az elmnk – olyan okos, hogy utlagos okoskodssal szinte brmibl „ki tud hozni rtelmet”, azaz el tud hozakodni valamifle valsznnek tn magyarzattal arra, hogy mirt pp gy trtntek a dolgok, ahogy azt megfigyeltk. De pusztn az, hogy pompsaknak s logikusaknak tnnek az elmleteink s magyarzataink, mg nem jelenti, hogy valban megrtjk a vilgot, amit megfigyelnk; lehet, hogy post hoc racionalizlst visznk szpen vghez. Az igazi tudomnyos folyamat harmadik rsze teht az a kvnalom, hogy logikusan tovbb dolgozzunk az elmleteinken, magyarzatainkon, csiszoljuk s bvtsk ket, majd a valsg olyan j terleteirl tegynk jslatokat, melyeket mg nem figyeltnk meg. Megfigyeltk pl. A, B s C krlmnyek eredmnyeit, s kielgt magyarzattal llunk el arra, hogy mirt trtntek ezek. Most ki kell dolgoznunk az elmletnket gy, hogy be kell jsolnunk, mi fog trtnni D, E s F krlmnyek kztt, aztn ltre kell hoznunk ezeket a krlmnyeket, s meg kell nznnk, mi trtnik tnylegesen. Ha sikeresen jsoltuk be a vgeredmnyt: j, folytathatjuk elmleteink kidolgozst. De ha nem vlnak valra a jslataink, az elmleteink lnyeges fellvizsglatalra szorulnak, vagy egy az egyben el kell vetnnk ket.
Nem szmt, mennyire logikusak, ragyogak, elegnsak vagy rzelmileg kielgtk az elmleteink; mindig alrendelt helyzetben vannak ennek az empirikus tesztnek, melyet az j megfigyelseken vgznk. Valjban, ha egy elmletnek nincsenek empirikus, tesztelhet kvetkezmnyei, akkor az lehet filozfia, valls vagy szemlyes hit, de nem lehet tudomnyos elmlet. A tudomnynak teht beptett szablyzata van arra, hogy segtsen fellkerekednnk szoksos emberi hajlamunkon, mely arra vinne minket, hogy rzelmileg elktelezznk magunkat a hiteink mellett. s itt rontja el a tudomnyossg az igazi tudomnyos folyamatot. Mivel azok az emberek, akik odaadssal viseltetnek a tudomnyossg irnt, rzelmileg ktdnek egy teljesen materialista vilgnzethez, nem vizsgljk meg igazn az olyan adatokat, mint amilyenek a HK-k, vagyis amelyek a valsg spiritulis, nem-materilis oldalra mutatnak. Nem ismerik fel, hogy azt a hitket, mely szerint minden megmagyarzhat tisztn anyagi szempontbl, gy kellene kezelni, mint brmely tudomnyos elmletet, azaz folyamatos tesztelsnek kellene alvetni, s mdostani kellene vagy elutastani, amikor hinyosnak talltatik.
A folyamatos tesztelsnek, csiszolsnak s bvtsnek ez a kvnalma rsze az igazi tudomny negyedik folyamatnak, azaz annak, hogy nyitott, teljes s szinte kommunikci zajlik mindhrom msik aspektusrl. Megosztod msokkal a megfigyelseidet, elmleteidet s bejslsaidat, hogy a kollgk tesztelhessk s kiterjeszthessk ket. Neked mint egynnek lehetnek vakfoltjaid s eltleteid, de mivel valszntlen, hogy az sszes kollgd ugyanezekkel rendelkezik, fokozatos csiszolsi, korriglsi s kibvtsi folyamat kvetkezik gy be, s fejldik a tudomnyos tuds.
Noha az igazi tudomnyknt rtam le ezt a folyamatot, taln mondanom sem kell, hogy az let legtbb terletn is teljesen sszer gy eljrni.
A tudomnyossg hinyossga a HK-k kezelsben:
Alkalmazzuk most ezeket a tudomnyrl s tudomnyossgrl szl gondolatokat a HK-kre. A tudomnyossg, a tudomny maskarjban tetszelg dogmatikus materializmus, a priori elutastja a HK-t mint olyasvalamit, ami nem lehet az, aminek ltszik, azaz hogy egy elme vagy llek a fizikai testen kvl utazik, vagy a fizikai vilgban, vagy valamilyen nem-fizikai vilgban. A HK-t teht automatikusan elutastjk mint hallucincit vagy – ami valsznbb – mint valamifle pszichopatolgit. De mi a helyzet akkor, ha valdi tudomnyt mvelnk, s – a lehet legobjektvebb szemllettel – megvizsgljuk a HK-hez hasonl tapasztalatokat, anlkl, hogy mr eleve lehetetlennek tlnnk ket?
Elszr is, ott van az a szzvi tudomnyos parapszicholgiai kutatsbl foly adathalmaz, ami a tudomnyos mdszertan legjobb fajtjjnak hasznlatval mutatja neknk: nem utasthatjuk el egyszeren a HK-t mint a priori lehetetlent. Egy olyan vilgnzet, mely megengedi az ilyen elutastst, tudatlan, eltletes vagy mindkett. Elbizakodottsg egyetlen bekezdsben sszegezni egy vszzados kutatst, de mivel a HK-k testen-kvli aspektusra szeretnk sszpontostani, megksrlem ezt.
Dihjban: ksrletek szzai mutattk, hogy az emberi elme olykor olyan dolgokra is kpes, melyek parakonceptulisak a fizikai valsggal kapcsolatos megrtsnkhz kpest, azaz nincs rtelmk a fizikrl alkotott jelenlegi megrtsnket s annak sszer kiterjesztseit tekintve, de azrt megtrtnnek. Tapasztalati valsgok. A ngy f jl megalapozott pszichs jelensg, melyekre pszi-jelensgek gyjtnven utalunk: a teleptia, a tisztnlts, a prekognci s a pszichokinzis (PK). Egy-egy szemly nha kpes kimutatni, hogy mi trtnik egy msik szemly elmjben (teleptia), kimutatni, hogy mi trtnik valamekkora tvolsggal odbb a fizikai vilgban, amikor az aktulisan nem ismeretes egy msik elme eltt (tisztnlts), bejsolni a jvt, amikor az elvben bejsolhatatlan (prekognci) vagy fizikai folyamatokat befolysolni pusztn azltal, hogy azt akarja, vltozzanak meg (PK). E pszi-jelensgek valsga – a Nagy Ngyes valsga, ahogy gyakran nevezem ket (Tart, 1977a) – megkvnja tlnk, hogy kitgtsuk vilgszemlletnket egy olyan vilgrl, ami csak materilis, mgpedig egy olyann, amiben az elmnek nmagban is van valamifle fggetlen valsga, s olykor kpes olyan dolgok megttelre, melyek meghaladjk szoksos fizikai korltainkat. Ha teht egy HK-ben a testn kvl rzi magt az egyn, vagy kijelenti, hogy tvoli esemnyekrl szerzett pldul informcit, lehet ez illzi egy-egy konkrt esetben, de tudomnyosan nem llthatjuk azt, hogy bizonyosan illzi. Tnylegesen meg kell vizsglnunk a tapasztalatot, az adatokat, nem pedig figyelmen kvl hagyni vagy eltletesen „kimagyarzni”, anlkl, hogy valban figyelmet szentelnnk neki, s valban logikusak lennnk. A pszi-jelensgek Nagy Ngyese tgabb vilgszemlletet nyjt teht neknk, ami arra int, hogy gondosan vegyk szemgyre a HK-ket, ahelyett, hogy a priori elutastannk ket.
Testen-kvli lmnyek:
Plyafutsom kezdete ta lenygz, ami nagyon kevss ismert jelensg volt egykoron: a testen-kvli lmny (TK). Br nha meglehetsen hanyagul hasznljk a TK fogalmt, n magam ezt a meghatrozst adtam r kt vtizeteddel ezeltt:
„Elszr is, beszljnk egy altpusrl, aminek n hajlamos vagyok a kvetkez nevet adni: klasszikus testen-kvli lmny vagy TK – az „elvont testen-kvli lmny”. Ez az a tapasztalat, melyben az alany gy szleli, hogy tapasztalatilag valamilyen ms helysznen van, mint ahol tudomsa szerint a fizikai teste elhelyezkedik. Emellett ltalban gy rzi, szokvnyos tudatllapotban van, gyhogy a tr, id s helyzet fogalma rtelemmel br szmra. Tovbb gy rzi, nem ll kapcsolatban a fizikai testtel; ideiglenesen flig-meddig teljes elklnlst rez tle.” (Tart, 1974., 117. old.)
A HK-nek msfell – nagyon leegyszerstve – kt f aspektusa van ltalban. Az els a helyzeti sszetev, a TK-sszetev: valahol a fizikai testeden kvl tallod magad. A msodik a notikus (szellemi) s mdosult tudatllapot (MT) sszetev: tudsz dolgokat, melyeket szoksos ton nem lehet tudni, tudatllapotod pedig e tuds rszeknt meglehetsen mshogy mkdik. Azrt klntem el egymstl ezeket az sszetevket, mert nem mindig jrnak egytt. Lehet TK-d, mikzben gy rzed, hogy tovbbra is a szoksos mdjn vagy llapotban mkdik a tudatod. Ha pldul ebben a pillanatban azt mutatnk neked az szleleteid, hogy valahol mshol vagy, mint ahol tudomsod szerint a tested van, de a tudatod lnyegben gy mkdne, mint most, akkor megtudnd, milyen rzs a klasszikus TK. A TK emellett valsnak vagy a szoksos tapasztalatnl mg „valsgosabbnak” is tnik. A valsg sszetettebb ennl, de ez a feloszts a „tiszta” TK-k s a tipikus HK-k kztt hasznos lehet a trgyalsunk szempontjbl.
Testen-kvli lmnyek: els tanulmny
1957-ben vgeztem el els parapszicholgiai ksrletemet, amikor mg msodves hallgat voltam a MIT-nl, ahol villamossgtant tanultam. A ksrlethez, melyben hipnzis segtsgvel prbltam TK-t elidzni, tbb rgi cikk adott sztnzst; fknt egy, amit a szociolgusbl lett parapszicholgus, Hornell Hart rt (Hart, 1953).
A lnyeg: tbb hallgattrsamat kikpeztem arra, hogy mrskelten j hipnzisalanyok legyenek, majd egyni hipnzislseket tartottam velk, ahol is azt szuggerltam, hogy a rsztvev elmje elhagyja a testt, s egy tbb mrfldnyire lv hz alagsorba megy el – egy Boston klvrosban lv helyre, ahol a rsztvevk sosem jrtak fizikailag –, majd elmondja, mit ltott abban az alagsorban.
A clhz kt parapszicholgus, J. Fraser Nicol s Betty Humphrey otthona volt, akik szndkosan nagyon szokatlan trgygyjtemnyt halmoztak fel az alagsor egyik sarkban. gy okoskodtam, hogy ha valamelyik alany j lerst adna ezekrl a szokatlan trgyakrl, tudnm, hogy az elmje ott jrt, mg testen kvl volt. Figyeljnk fel a hallgatlagosan magtl rtetdnek tekintett modellre, amivel a TK-krl brtam, vagyis hogy szpen megfeleltethet a TK annak, hogy egy tvoli fizikai helysznre viszed el az rzkszerveidet, klnsen a szemeidet. Ksbb majd megkrdjelezzk ezt az egyszer modellt. Egy kapacits-relnek nevezett elektromos berendezst is odahelyeztem a clhelyszn mell, hogy brmely olyan zavarst kimutasson s feljegyezzen, ami esetleg a trgy kzvetlen kzelben lv tr elektromos tulajdonsgaiban bekvetkezik; azt remltem, hogy hipnotizlt TK-rsztvevim fizikailag megzavarjk majd a tr tulajdonsgait, mikzben a cltrgyakhoz utaznak, ami tovbbi bizonytkot szolgltatna arra, hogy az elme tnylegesen elhagyja a testet. Mg azeltt belltottam a kapacits-relt, hogy Nicol s Humphrey brmilyen cltrgyat elhelyezett volna az asztalon: nem akartam tudni, hogy mik a cltrgyak, nehogy figyelmetlensgemben clzsokat adjak rluk.
Br nem neveznm kudarcnak a ksrletet (sokat tanultam belle), sajnos nem alakultak tisztn a dolgok. A kapacits-relvel szaktani kellett, ugyanis minden alkalommal ki- s bekapcsolt, amikor a hzi kemence tette. Rsztvevim lersai a cltrgyrl alkalmanknt emlkeztettek a cltrgy-gyjtemnyre, de szmomra tl szubjektv volt a hasonlsg ahhoz, hogy brmilyen mrtkben is megbzhatnak tartsam. Az egyik rsztvev „kiruccansa”, akit arra krtem, hogy rja le New Jersey-ben lv otthonomat, ahol korbban sohasem jrt, hasonlkppen sokatmond volt, de ahhoz nem elgg, hogy meggyzzn arrl: elmje valban elhagyta a testt, s dlre utazott. Mg nem tudtam akkor, hogy milyen lnyegesek a parapszicholgiban az eredmnyek kirtkelsnek objektv mdjai.
Testen-kvli lmnyek: msodik tanulmny
Kvetkez TK-tanulmnyom, melyet a 60-as vek kzepn vittem vghez, vletlen egybeess rvn trtnt, br az vekkel ksbb bekvetkezett szinkronicitsokat (Tart, 1981) tekintve nha ktlem, hogy vletlen egybeessrl volt sz. Mikzben klnfle dolgokrl cseversztem egy fiatal hlggyel, aki bbiszitterkedett nlunk, kiderlt, hogy alvstapasztalatnak szoksos rszeknt mr gyermekkora elejtl fogva gy rzi idnknt, hogy mentlisan felbred az alvsbl, de a mennyezet fel szll, s lenz fizikai testre. Ez a tapasztalat vilgosan klnbztt az lmaitl, s ltalban csak nhny msodpercig tartott. Gyermekknt jobb hjn azt gondolta, normlis rsze ez az alvsnak. Miutn kamaszkorban egyszer-ktszer emltst tett rla, rbredt, hogy nem az, s tbbet nem is beszlt rla! Sosem olvasott semmit a TK-krl, ez ugyanis mg jval Moody let az let utn (Moody, 1975) cm knyve eltt trtnt, gyhogy fogalma sem volt, mit kezdjen az egsszel. Felcsigzta az rdekldsemet, ugyanis azt mondta, hogy idnknt mg most is van ilyen lmnye.
Elmondtam neki, hogy kt elmlet van a TK-krl: az egyik szerint azok, amiknek ltszanak, vagyis az elme ideiglenesen elhagyja a fizikai testet; a msik szerint a TK csak valamifle hallucinci. Eltndtt rajta, hogy hogyan lehetne megllaptani, melyiknek van igaza. Felvetettem, hogy paprcetlikre rja le a szmokat egytl tzig, tegye ket egy gy melletti asztalon elhelyezett dobozba, vletlenszeren vlasszon ki egyet, s fordtsa szmmal felfel, de anlkl, hogy rnzne, mieltt lefekszik aludni; aztn, ha van TK-je aznap jjel, nzze meg, s vsse emlkezetbe a szmot, majd reggel ellenrizze, pontos-e az emlk.
Nhny httel ksbb tallkoztam vele, s arrl szmolt be, hogy htszer kiprblta a ksrletet. Mindig helyesen eltallta a szmot, ezrt gy tnt szmra, valban „kint” volt az lmnyek sorn. Van mg valami rdekes tennival?
Miss Z, ahogy a munknkrl szl els beszmolmban neveztem (Tart, 1968), pr hten bell megszaktotta fiskolai tanulmnyait, hogy megkeresse a szksges tandjat, s elkltztt a krnykrl, de mieltt elment, r tudtam venni, hogy tltsn ngy jszakt alvskutat laboratriumomban. Tudomsom volt a HK-krl, gy azon tndtem, milyen fiziolgiai vltozsok kvetkezhetnek be a testben, amikor TK-t l t: fiziolgiailag kzelebb kerl vajon a hallhoz? Emellett tesztelni is szerettem volna vlt ESP-kpessgt arra, hogy szmokat lt, mg testen kvl van. Minden jjel az lomkutatsban hasznlt tipikus mdon rgztettem az agyhullmait (EEG), ami lehetv tette szmomra, hogy megklnbztessem az brenltet, az lmossgot s az alvs klnfle szakaszait. A szemmozgst, ami fontos az lmodsban, az egyik szemre erstett apr, rugalmas mreszkzzel mrtem, s mrtem brnek elektromos ellenllst is, ami a vegetatv idegrendszer tevkenysgt jelzi – elektrdkat erstettem jobb tenyerre s alskarra. A ngy jszakbl kettn mg a szvvers temt s a relatv vrnyomst is mrni tudtam egy optikai plethysmograph nev kis eszkzzel, ami fnysugarat vilgt t egy ujjon.
Ami annak megllaptst illeti, hogy valban „kint” volt-e a testbl TK-i sorn:
Minden laboratriumi jszakn, miutn az alany mr az gyban fekdt, kielgten mkdtek a fiziolgiai felvev kszlkek, pedig kszen llt az alvshoz, lementem az irodmba, vletlenszeren kinyitottam egy vletlenszm-jegyzket, egy rmt dobtam a jegyzkre, hogy a segtsgvel vletlenszeren tudjam kezdeni a szmsort a laprl, s kimsoltam az els t szmjegyet, ami kzvetlenl afltt volt, ahol az rme landolt. Fekete jellfilccel msoltam ki ezeket egy kis darab paprra gy, hogy hozzvetlegesen t centimter magasak voltak a szmjegyek. Meglehetsen elklnthetk voltak teht vizulisan. Ez az tjegy vletlenszm volt az este parapszicholgiai cltrgya. Ezutn egy tltszatlan dossziba cssztattam, bementem az alany szobjba, s a polcra cssztattam a paprdarabot, anlkl, hogy brmikor is feltrtam volna az alany eltt. Olyan cltrgy volt ez most, amit vilgosan lthatott bri, akinek a tekintete megkzeltleg kt mterrel vagy mg magasabban a fld fltt volt, de mshogyan nem lthatta az alany.
Az alany azt az instrukcit kapta, hogy aludjon jl, prblkozzon meg a TK-tapasztalattal, s ha sikerl neki, prbljon meg rgtn azutn felbredni s szlni nekem, hogy fel tudjam jegyezni a poligrf-felvevkn, hogy mikor trtnt. Emellett azt mondtam neki, hogy ha elg magasan szll ahhoz, hogy el tudja olvasni az tjegy szmot, akkor jegyezze meg, s rgtn utna bredjen fel, hogy elmondja nekem, mi volt az. (Tart, 1968., 8. old.)
Ngy laboratrumi jszakja alatt Miss Z hrom hatrozott incidensrl szmolt be, amiben „replsi” lmny szerepelt, ahol is gy rezte, rszben kikerlt a testbl, de az lmny nem bontakozott ki teljesen; valamint kt teljes TK-rl. A replst s teljes TK-tapasztalatait ksr fiziolgiai mintkrl elszr is az az ltalnos benyomsom, hogy semmikpp sem volt „hallkzelben”. Nem volt lnyeges vltozs sem a szvversben, sem a vrnyomsban, s nem jelentkezett sajtos tevkenysg a vegetatv idegrendszerben. Egy orvos nem hvta volna a mentsket.
Msodszor, a szlldoss s a teljes TK-k olyan EEG-llapotban trtntek, amit n gyengn kialakult 1 EEG-szakasznak neveznk, mlkony s rvid brenlti idszakokkal tvzve. Az 1 EEG szoksosan az alvsba merlst, a hipnagg idszakot, ksbb pedig az lmodst ksri az jszaka folyamn, de ezek nem olyanok voltak, mint az 1. szakaszra jellemz szoksos idszakok, mert gyakran alfaszer tevkenysg – a szoksos brenlti alfa-ritmus jellegzetesen lassabb vltozata – uralta ket, s nem ksrte ezeket az 1. szakasz-idszakokat gyors szemmozgs (REM), ami pedig szinte mindig megtrtnik normlis lmods sorn. Addigra mr sok alvs kzben kszlt EEG-felvtelt ttanulmnyoztam, s biztonsggal llthatom a fentieket. Ami azt illeti, hogy mit jelent ez a gyengn kialakult 1. szakasz uralkod afalszer hullmokkal s REM nlkl… nos, ez egy rejtly. A felvteleket megmutattam William Dementnek, aki a vilg egyik vezet szaktekintlye az alvskutats tern, pedig egyetrtett velem abban, hogy jellegzetes mintrl van sz, de fogalma sem volt arrl, hogy mit jelent. De olyan gondolat merlt fel bennem ennek nyomn, amit mg nem tudtam kivitelezni, de azrt gymlcsznek bizonyulhat. Ha kpesek lennnk megtantani valakit arra, hogy szenderg llapotot s lassabb alfa-ritmusokat hozzon ltre, mondjuk, biofeedback-kpzs segtsgvel, akkor a megfelel pszicholgiai eljrsok megknnytenk vajon a TK elidzst? Valjban talltam is feljegyzst egy ingermegvonsos tanulmnyrl, ami alfaszer ritmusok elfordulsrl szmolt be, valamint arrl, hogy nhny alany gy rezte, mintha elhagyn a testt (Heron, 1957). rtam a kutatnak: feltettem a krdst, hogy sszekapcsoldik-e ez a kt dolog, de sosem kaptam vlaszt. Felttelezem, tl „bizarr” krdsnek tallta.
Az els hrom laboratriumi jszakn arrl szmolt be Miss Z, hogy annak ellenre, hogy alkalmanknt „kint” volt, nem volt elgg kpes irnytani a tapasztalatait ahhoz, hogy olyan pozciba kerljn, melyben ltni tudta volna a cl-szmot (ami minden jjel ms volt). A negyedik jszakn, 5:57-kor, volt egy htperces idszak, melyben nmileg ktrtelm volt az EEG-tevkenysg: nha az 1. szakaszra hasonltott, nha pedig mintha rvid brenlteket jelzett volna. Ezutn Miss Z felbredt, s szlt a tvbeszln, hogy a cl-szm: 25132, amit n az EEG-kszlkre rtam. Miutn mg aludt nhny percet, felbresztettem, hogy munkba tudjon menni, pedig a kvetkezt mondta az elz bredsrl:
„Felbredtem; fullaszt volt a leveg a szobban. Krlbell 5 percig voltam bren. Tbbszr is felbredtem s alvsba cssztam; jra s jra voltak lebeg rzseim. Feljebb kellett mennem, mert fektetve volt a szm. 5.50 s 6.00 kztt sikerlt… t akartam menni a msik szobba, hogy elolvassam a szmot, de nem tudtam kimenni a szobbl, nem tudtam kinyitni az ajtt, s tszllni se tudtam rajta… a lgkondicionlt se tudtam bekapcsolni!”
A 25132-es szm volt a helyes cl-szm valban. Els TK-ksrletem ta tanultam azrt valamit a ksrlettervezsrl, s lehetsges volt itt a pontos kirtkels. Annak eslye, hogy valaki puszta vletlen rvn, tippelssel eltalljon egy tjegy szmot, 100 000 az egyhez, ez teht figyelemremlt esemny! Figyeljnk fel arra is, hogy Miss Z nyilvnvalan arra szmtott, hogy a polc mgtt a falnak tmasztottam a cl-szmot, de helyesen szmolt be arrl, hogy fektetve volt ott.
Amikor csak meghkkent parapszicholgiai eredmnyek szletnek, a szkeptikusok s ms parapszicholgusok is azon aggodalmaskodnak, hogy esetleg csalssal hoztk ltre ket, vagy valamilyen norml rzkszervi csatornn keresztl trtntek, hiszen megesett mr ilyesmi a trtnelemben. Egy kollgmmal, Arthur Hastings professzorral, aki tapasztalt amatr bvsz s parapszicholgus, gondosan megvizsgltuk ksbb a laboratriumot, hogy megnzzk, volt-e erre esly. Hagytuk, hogy a szemnk hozzszokjon a stthez, hogy meglssuk, volt-e esly arra, hogy a szm tkrzdjn a szm fltt fgg falira manyag burkolatn, de semmit sem lehetett ltni, csak ha fnyes zseblmpval vilgtottunk a szmokra. Hacsak nem alkalmazott Miss Z szmunkra ismeretlen mdon valamilyen lczott berendezst a cl-szm megvilgtsra s/vagy megtekintsre, amit semmi okunk nem volt gyantani, nem volt normlis md arra, hogy lthassa azt egy olyan valaki, aki az gyon fekszik, s akinek a hozzcsatolt elektrdk miatt csak nagyon korltozott a mozgsa.
De azrt vatosan fogalmaztam, amikor elszr feljegyeztem ezeket az eredmnyeket: „…Azt, hogy Miss Z leolvasta a cl-szmot, nem tekinthetjk valamely parapszicholgiai hats perdnt bizonytknak.” Arra gondoltam, egyszeren csak egy bevett vatos kijelentst teszek, hiszen egyetlen ksrlet sem perdnt soha abszolt mrtkben semminek a vonatkozsban, de a tlbuzg kritikusok lecsaptak erre a kijelentsre, s gy rtelmeztk, mintha azt mondtam volna: nem gondolom, hogy brmifle parapszicholgiai hats jelen lett volna ebben a tanulmnyban. n mindig is nagymrtkben valsznnek tartottam, hogy az ESP valamilyen formja – taln az, hogy Miss Z valban „kint” volt valamilyen igazi rtelemben – kzel s tvol a legjobb magyarzat az eredmnyekre.
A legrdekesebb kritika, amit jra s jra megkapok, amikor ezt a tanumnyt ecsetelem, hvktl rkezik, s nem szkeptikusoktl. Valaki ltalban felteszi nekem a krdst, hogy n magam tudtam-e, mi volt a cl-szm. Amikor azt felelem, hogy igen, az a kritika r, hogy Miss Z taln nem is volt igazn kvl a testn, hanem csak teleptit hasznlt, hogy az elmmbl olvassa le a szmot! Kszsggel elismerem, hogy ez az els tanulmny ebbl a tpusbl valban tl nyers volt ahhoz, hogy kizrhassuk a „puszta teleptia” ellenmagyarzatt.
Amint azt kpzelhetik, kifejezetten rltem e tanulmny kimenetelnek. Egy szokatlan tapasztalatot, a TK-t, szokatlan EEG-minta ksrt, s ers bizonytk volt arra, hogy Miss Z kpes helyesen szlelni a vilgot testen kvli helyzetbl. Nagyon rltem annak is, hogy kimutattam: egy olyan egzotikus jelensg, mint amilyen a TK, tanulmnyozhat a laboratriumban, fnyt lehet vetni r, s e tanulmny publiklsa ms parapszicholgusokat is arra sztnztt, hogy elgondolkodjanak arrl: kutatst vgeznek ebben az irnyban. Csak azt sajnlom, hogy Miss Z elkltztt, n pedig nem akadtam a nyomra, s nem tudtam tovbbi munkt vgezni vele, mg hozzfrhetk voltak szmomra a laboratriumi berendezsek. Hogy finoman fogalmazzak: nagyon-nagyon ritka az olyan ember, akinek szinte krsre van TK-je.
Testen-kvli lmnyek: harmadik tanulmny
A legrdekesebb tanulmnyok kzl, melyeket a TK-k kapcsn kpes voltam kivitelezni, nhnyat kedves bartommal, az elhunyt Robert A. Monroe-val vittem vghez, akinek Testen kvli utazs cm klasszikus knyvt (Journey Out of the Body, Monroe, 1971a) valsznleg sokan ismerik jl nk kzl, ksbbi knyveivel, a Tvoli utazsok-kal (Far Journeys, Monroe, 1985) s a Vgs utazs-sal (Ultimate Journey, Monroe, 1994) egytt. Monroe egy archetipikusan „normlis” amerikai zletember volt, akit meglehetsen akarata ellenre „hvtak be” a TK-k s pszichs dolgok vilgba: az 1950-es vek vgn furcsa „vibrcis” „rohamai” voltak, melyek egy klasszikus TK-ben rtk el tetpontjukat. Stockton letrajza (Stockton, 1989) teljes httranyagot ad Monroe letrl. Idzem lerst els TK-jrl:
„1958, tavasz: Ha azt gondoltam ekkor, hogy abszurditsokkal szembeslk, ennek az volt az oka, hogy nem tudtam, mi kvetkezik mg. Krlbell ngy httel ksbb, amikor ismt jelentkeztek a vibrcik, annak rendje s mdja szerint vatosan megksreltem megmozdtani az egyik karom vagy lbam. Ks este volt, n pedig az gyon fekdtem, mg elalvs eltt. A felesgem mr aludt mellettem. Volt valamilyen hullmzs, gy tnt, a fejemben, s ez gyorsan tterjedt az egsz testemre. Mindenhol ugyanolyannak tnt. Ahogy ott fekdtem, s megprbltam eldnteni, hogyan elemezzem a dolgot msknt, csak gy eszembe jutott, milyen j lenne replni egyet vitorlzval msnap dlutn (ami akkoriban a hobbim volt). Anlkl, hogy belegondoltam volna a kvetkezmnyekbe – nem is tudtam, hogy lesz neki –, arra gondoltam, hogy milyen rmet okozna ez.
Egy pillanat mlva tudatra bredtem, hogy valami nyomja a vllam. Flig kvncsisgbl htranyltam, s kitapogattam, hogy az rzsbl rjjjek, mi az. A kezem sima falat tapintott ki. Karom hosszban mozgattam a kezem a falon: tovbbra is sima volt, tretlen.
rzkeim teljesen berek voltak, s megprbltam ltni a homlyos fnyben. Fal volt, n pedig a vllammal nekitmaszkodva fekdtem. Azonnal gy okoskodtam, hogy elaludtam, s leestem az gyrl. (Mg sosem estem le az gyrl korbban, de mindenfle klns dolgok trtntek velem, n pedig teljesen lehetsgesnek tartottam, hogy leestem az gyrl.)
Aztn jobban megnztem. Valami nem stimmelt. Ennek a falnak nem voltak ablakai, nem volt mellette btor, sem benne ajt. Nem a hlszobm fala volt. Valahogy mgis ismers volt. Azonnal beazonostottam. Nem fal volt ez, hanem a mennyezet. A mennyezetnl szlltam, s minden mozgsommal nekitdtem egy kicsit. Elkpedten a msik oldalamra grdltem a levegben, s lenztem. Az alattam lv homlyos fnyben ott volt az gy. Kt alak fekdt az gyon. Jobbra a felesgem. Mellette valaki ms. gy tnt, mindketten alszanak.
Furcsa egy lom ez, gondoltam. Kvncsi lettem. Kit lmodok vajon az gyba a felesgem mell? Jobban megnztem, s ersen lesokkolt a ltvny. n voltam az a valaki az gyon!
Szinte azonnal reagltam. n itt vagyok, a testem meg ott. Haldoklom, ez a hall, n pedig nem llok kszen a hallra. Valahogyan megltek a vibrcik. Ktsgbeesetten, mint egy bvr, vetettem magam al a testemhez, s beleugrottam. Ezutn mr reztem az gyat s a takart, s amikor kinyitottam a szemem, az gyam perspektvjbl tekintettem a szobra.
Mi trtnt? Tnyleg meghaltam? Gyorsan vert a szvem, de azrt nem olyan szokatlanul. Megmozgattam a karjaimat s lbaimat. Minden normlisnak tnt. A vibrcik elhalvnyultak. Felkeltem, jrtam egyet a szobban, kinztem az ablakon, s elszvtam egy cigarettt.” (Monroe, 1971b, 27-28. old.)
Monroe termszetesen elment az orvoshoz, hogy megtudja, mi a baja (ismersen hangzik ez a HK tlinek?), de rendben volt az egszsge. Szerencsre vgl is beszlt egy pszicholgus bartjval, aki elmondta neki, hogy a jgiknak vannak ilyen tapasztalataik, s aggodalmaskods helyett inkbb kutatnia kellene ket. Nem tallta klnsebben megnyugtatnak ezt a tancsot, de nem volt vlasztsa a krdsben, ugyanis folytatdtak a vibrcik s a rkvetkez TK-k.
n 1965 szn tallkoztam Monroe-val, amikor kutati pozciban voltam Charlottesville-ben a Virgniai Orvostudomnyi Egyetemen. Akkor mr rendszeresen voltak TK-i, br mg nem fejlesztette ki a HemiSync© technikkat, melyeket ksbb msok kpzsre hasznlt. Monroe ugyanolyan kvncsi volt a TK-k termszetre, mint n, s kpes volt kszsggel megkrdjelezni a sajt lmnyeit, ahelyett, hogy dogmatikusan beljk bonyoldott volna. Felcsigztk Miss Z-vel vgzett munkm eredmnyei. A sajt teste hallszer vltozsokon megy t vajon, vagy hasonl agyhullm-vltozsokon? Le tudnnk tesztelni, „valban” ott van-e a TK-helysznen, s nem csak hallucinlja azt? Mg volt nhny tapasztalata arrl, hogy tvoli helysznen volt, ahol kpes volt ksbb megersteni az esemnyeket, tl sok ms is volt, ahol csak rszleges vagy akr negatv volt az ilyesfajta megersts, br az lmnyeket tkletesen valsgosnak rezte. Emellett ha sajtos fiziolgiai vltozsok trtnnek TK sorn, akkor ha megtanulnnk, hogyan idzzk el ugyanezeket a vltozsokat ms eszkzkkel ms emberekben, mdunk lenne arra, hogy segtsnk nekik TK-t elidzni. Monroe ugyanolyan kvncsi volt arra, hogy mi a vlasz ezekre a krdsekre, mint n.
Nyolc ks esti lsre tudtam behvni Monroe-t (a TK-i ltalban alvsbl kiindulva kezddtek) 1965 decembere s 1966 augusztusa kztt a krhz EEG-laboratriumba, ahol megprblt kikerlni a testbl. Ez a laboratrium nem volt igazn felszerelve az alvskutatsra, gy az id nagy rszben Monroe nem fekdt valami knyelmesen azon a kisgyon, amit bevittnk, s kptelen volt TK-kre. A nyolcadik jszakn azonban rdekess vltak a dolgok. Monroe msnap reggel rt jegyzetei kvetkeznek:
„Miutn nmi idt eltltttem azzal, hogy megksreltem enyhteni a flelektrdk okozta knyelmetlensget, a flre koncentrltam, hogy ’eltomptsam’, amiben rszleges sikert rtem el. Ezutn megint szakaszos relaxcis technikba merltem. A msodik idszak kzepe tjn melegsg-rzs jelent meg a mintban, mikzben megmaradt (vagy legalbbis gy tnt) a teljes tudatom. gy dntttem, megprblkozom a ’kigrdlses’ mdszerrel (vagyis elkezdek finoman a msik oldalamra fordulni, mintha a fizikai testet hasznlva fordulnk a msik oldalamra az gyban). Kezdtem gy rezni, hogy mintha fordulnk, s elszr azt gondoltam, tnyleg a fizikai testem mozog. reztem, hogy legrdlk a kisgy szlrl, s kinyltam a fld fel, hogy kitmasszam magam az esshez. Amikor nem rtem el azonnal, tudtam, hogy elklnltem. Eltvolodtam a fizikaitl, s thaladtam egy stt terleten, majd kt frfire s egy nre bukkantam. A ’lts’ nem volt valami j, de jobb lett, ahogy kzelebb rtem. A n, aki magas volt, stt haj, s a negyvenes veiben jrt (?), ktszemlyes fotelen vagy kanapn lt. Jobbra tle lt az egyik frfi. Eltte s egy kicsit balra tle helyezkedett el a msik frfi. Mindhrman idegenek voltak szmomra, s beszlgetst folytattak egymssal, amit n nem hallottam. Prbltam felkelteni a figyelmket, de nem tudtam. Vgl a kezemmel megcsptem (de nagyon finoman!) a nt a bal oldaln, kzvetlenl a bordaporc alatt. gy tnt, reagl r, de nem lett belle kommunikci. gy dntttem, a tjkozds vgett visszatrek a fizikaiba, s kezdem ellrl.
A fizikaiba val visszatrst egyszeren, a visszatrs gondolatval rtem el. Kinyitottam fizikai szemeimet, minden rendben volt; nyeltem, hogy nedvess tegyem szraz torkomat, behunytam a szemem, hagytam, hogy tfusson rajtam a melegsg, majd ugyanazt a kigrdlses technikt alkalmaztam. Ezttal hagytam, hogy a kisgy melletti padlhoz szlljak. Lassan estem lefel, s reztem, hogy tkzben thaladok a klnfle EEG-drtokon. Finoman megrintettem a padlt, aztn ’lttam’ a fnyt, ami a nyitott ajtn t vilgtott be a kinti EEG-szobkba. Mivel gondosan gyeltem arra, hogy ’helyben’ maradjak, a kisgy al mentem, enyhe rintkezsben maradtam a padlval, s vzszintes helyzetben lebegtem; ujjaim rintettk a fldet, hogy megtartsam magam ebben a pozciban. Lassan kimentem az ajtn. Kerestem a technikusnt, de nem talltam. Nem volt a jobb oldali helyisgben (kontroll-konzol terem), n pedig bementem a ragyogan megvilgtott kls szobba. Krlnztem, s hirtelen ott termett. De nem volt egyedl. Egy frfi llt a bal oldaln, pedig velem szemben llt. Megprbltam felkelteni a figyelmt, s szinte azonnal meleg rm- s vidmsghullmok ntttek el amiatt, hogy vgre elrtem, amirt dolgoztunk. Nagyon izgatott volt, s boldogan, izgatottan meglelt. Viszonoztam, s csak enyhe szexulis mellkzngk voltak jelen, melyeket 90%-ban kpes voltam figyelmen kvl hagyni. Egy pillanat mlva visszahzdtam, kedvesen az arcra helyeztem a kezeim, egyet-egyet egy-egy arcra, s megkszntem a segtsgt. De a fentin kvl nem trtnt kzvetlen intelligens objektv kommunikci vele. Nem is prblkoztam vele, annyira izgatott voltam amiatt, hogy vgre elrtem az elklnlst, s ’helyben’ maradtam.
Ezutn a frfi fel fordultam, aki krlbell ugyanolyan magas volt, mint a n; gndr volt a haja, s nhny tincs a homloka oldalra lgott. Prbltam felkelteni a figyelmt, de kptelen voltam r. Vonakodva, de megint csak gy dntttem, hogy finoman megcspem, amit meg is tettem. Nem vltott ki belle olyan reakcit, amit szrevettem volna. Mivel gy reztem, hogy valami arra szlt, hogy trjek vissza a fizikaiba, megfordultam, s bementem az ajtn, majd knnyen visszacssztam a fizikaiba. A knyelmetlensg oka: szraz torok s lktet fl.
Miutn vgeztem egy kis ellenrzst, hogy teljesen visszatrtem-e a fizikaiba, hogy a test sszes rszben normlisan ’rzem-e’ magam, kinyitottam a szemem, felltem, s szltam a technikusnak. Bejtt, n pedig elmondtam neki, hogy vgre megcsinltam, lttam t, de egy frfival. Azt felelte, hogy az a frje. Megkrdeztem, hogy kint van-e a frj, pedig azt felelte, hogy igen; azrt jtt, hogy vele legyen ezekben a ksei rkban. Megkrdeztem, mirt nem lttam a frfit korbban, pedig azt vlaszolta, hogy klssk ’elvileg’ nem tallkozhatnak alanyokkal s pciensekkel. Elmondtam, hogy szeretnk tallkozni a frjvel, amibe beleegyezett.
Eltvoltotta az elektrdkat, n pedig kimentem vele, hogy tallkozzak a frjvel. Krlbell ugyanolyan magas volt, mint , gndr volt a haja; miutn lerttunk nhny udvariassgi krt a beszlgetsben, elmentem. Nem krdeztem meg a technikust s a frjt arrl, hogy lttak-e, szrevettek-e, reztek-e valamit. De az volt a benyomsom, hogy a frj hatrozottan az a frfi volt, akit a technikusn mellett megfigyeltem a nem-fizikai tevkenysg sorn. Msodik benoymsom az volt, hogy a n nem volt benn a kontroll-konzol teremben, amikor megltogattam ket, hanem egy msik helyisgben tartzkodott, ahol a frjvel egytt llt. Ennek nehz lehet utnajrni, ugyanis van egy olyan fszably, hogy a technikusnak mindig a konzolnl kell tartzkodnia. Ha a technikusnt meg lehet gyzni arrl, hogy az igazsg fontosabb ebben az esetben, taln ellenrizni lehet ezt a msodik aspektust. Az egyetlen tmogat bizonytk azon kvl, amit az EEG kimutathatott, a frj jelenltben rejlik, melynek n a ksrlet eltt nem voltam tudatban. Ezt az utbbi tnyt igazolni tudja a technikusn, ebben biztos vagyok.” (Tatr, 1967, 254–255. old.)
Mint Miss Z esetben, Monroe fiziolgiai vltozsai rdekesek voltak, de orvostudomnyi szempontbl nem izgalmasak. Egyltaln nem jrt a hall kzelben; csak az alvs s relaxci ellazult testi jellegzetessgeit mutatta. Ez illik az ltalnos mintba, ami sok ksbbi tanulmny nyomn rajzoldott ki: mg a hallhoz val fiziolgiai kzelsg elsegtheti a HK elfordulst, nem szksges ez sem HK-hez, sem TK-hez. Ami azt illeti, hogy pontosan milyen Monroe llapota TK sorn, van nhny ltalnos hasonlsg Miss Z llapotval, amennyiben mindkett magba foglal 1. szakasz EEG-mintt, ami valamennyire hasonlt a szokvnyos lmodshoz, de nem azonos vele; de a kt minta e kt tanulmny korltolt mintafelvtelt tekintve nem azonos. Monroe-nak volt nmi alfaszer tevkenysge, de nem abban a nagy mennyisgben, amit Miss Z mutatott. Monroe mutatott REM-eket is msodik TK-jben, ahol beszmolja szerint egy idegent ltott a technikussal. Emellett amikor az egsz jszaks tanulmnyban – amit Monroe-val is elvgeztnk, hogy mrbzist kapjunk a normlis alvsrl – nem prblkozott TK-vel, normlis mintt mutatott, az 1REM-idszakokat pedig, melyek ott trtntek, nem nevezte TK-knek. lesen megklnbztette egymstl lmai s TK-i tudatllapott.
Arrl sem szabad elfeledkeznnk, hogy mg ers sszefggs, korrelci van az 1REM-minta EEG-szakasz s az lmods pszicholgiai tapasztalata kztt, a korrelci nem jelent ok-okozati viszonyt, sem azonossgot az 1. szakasz fiziolgiai llapotval. Tekinthetnk gy az 1REM-llapotra, mint olyan fiziolgiai llapotra, ami az emlsk alvsa sorn fejldtt ki. Az emberekben az lmods pszicholgiai tevkenysge a knny megnyilvnuls rdekben hasznlhatja ezt a fiziolgiai mintt, br a pszicholgiai llapotok – mint amilyen maga az lmods – olykor ms fiziolgiai krlmnyek kztt is elfordulhatnak. Emellett a tudatos lom – egy olyan lomllapot, melyben a tudat „felbred”, s gy rzi, nagyon is teljben van brenlti kpessgeinek – szintn az 1REM-szakasz fiziolgiai llapotban trtnik (lsd pl. (LaBerge, 1991)). Taln a TK is knnyebb ugyanebben a fiziolgiai llapotban.
Valban „kint” volt Monroe, amikor azt ltta, hogy a technikus nincs a gpnl, s egy idegen frfival beszl? Technikusom a kvetkezkrl szmol be jegyzeteiben:
„…..Msodik alvsa kzben a pciens ltott engem (a technikust), s elmondsa szerint volt egy ltogatm, ami igaz. Lehetsges azonban, hogy Mr. Monroe az alvsok kzti (cigaretta) sznetben meghallhatta ltogatm khgst. Mr. Monroe lltsa szerint meglegyintette a ltogat arct, s megprblta megfogni a kezt, de ez a ltogatnak elkerlte a figyelmt. Mr. X emlkei szerint otthagyta a kisgyat, alment, majd bement az ajtn a felvevszobba, aztn a folyosra… A pciens nem ltta a szmot.”
gy ht csak gyenge bizonytkunk van arra, hogy Monroe valban „kint” jrt akkor; is ugyangy nem kielgtnek tallta az eredmnyt, mint n magam.
Egy ott tlttt v utn otthagytam posztomat a Virginai Egyetemen, hogy elfoglaljam j pozcimat a davisi Kaliforniai Egyetemen, gy munknk (s valban a mi munknkrl beszlek, ugyanis mindig megprblok – de nem mindig sikerl – egytt dolgozni a munkatrsakkal/kollgkkal, nem pedig „alanyknt” kezelni ket – lsd (Tart, 1977b)) akkor vget rt, mgpedig olyan hangnemben, ami btort s frusztrl is volt egyttal. A tudomnyos vilg tudsa megduplzdott a TK sorn jelentkez EEG-mintkrl, hiszen most mr kt tanulmny volt a nulla helyett (br, mint kpzelhetik, az ortodox tudomny szinte semmilyen figyelmet nem szentelt ennek a tudsnak), de nem jelentkezett ltalnos minta, s Monroe TK-inek parapszicholgiai aspektusai nem nyertek megerstst ebben a tanulmnyban.
Testen-kvli lmnyek: negyedik tanulmny
Tbb hnappal ksbb, miutn Kaliforniba kltztem, tbb adatot szerettem volna arrl, hogy Monroe valban „kint” jr-e TK-iben, ezrt gy dntttem, kiprblok egy ksrletet, melyben felesgem, Judy s n rvid ideig megprblunk egyfajta „pszichs irnyfnyt” teremteni azzal, hogy Monroe-ra koncentrlunk, vagy megprblunk segteni Monroe-nak abban, hogy TK-je legyen, s az otthonunkhoz utazzon. Ha pontos lerst tudna adni az otthonunkrl, j bizonytk lenne ez arra, hogy jelen van pszi-sszetev a TK-iben, ugyanis fogalma sem volt arrl, hogy milyen az j otthonunk. Mint els tanulmnyomban, melyben hipnzist hasznltam arra, hogy megprbljak TK-t elidzni, most is valami olyan nagy hatsban remnykedtem, ami az ESP nyilvnval bizonytka lenne.
Telefonltam Monroe-nak, s elmondtam neki, hogy megprbljuk tvezetni az orszgon az otthonunkhoz valamilyen konkrtabban le nem rgztett idben a ksrlet jszakjn. Mindssze ennyit mondtam neki. Azon az estn vletlenszeren kivlasztottam egy idpontot a koncentrls kezdetl; az egyetlen megszorts, amit dntsemen alkalmaztam, az volt, hogy valamivel ksbb legyen, mint amirl n gy gondoltam, hogy Monroe mr alszik egy ideje. 23.00 lett az idpont kaliforniai id szerint; hajnali 2.00 ra ott, ahol Monroe lt Virginiban. 23.00-kor felesgem s n elkezdtnk koncentrlni; de 23.05-kor csengett a telefon. Sosem kapunk hvsokat ilyen ks este, ez teht meglehetsen meglep s zavar volt, de nem vettk fel a kagylt, s nem volt zenetrgztnk sem, gyhogy mg azt sem tudtuk, ki hvott. Megprbltuk folytatni a koncentrlst, s gy is tettnk egszen 23.30-ig.
Msnap telefonltam Monroe-nak, s vidman kzltem vele, hogy az eredmnyek biztatak voltak, de nem mondok tbbet, amg elszr el nem kldi nekem rsos beszmoljt arrl, hogy mit tapasztalt. me, a beszmolja:
„Esemnytelenl telt az este; 1.40-kor vgl gyba bjtam, mg mindig nagyon is beren. A macska mellettem fekdt az gyon. Hossz idbe telt, mg lecsendestettem az elmm; ezutn melegsg-rzet futott t a testemen; semmi trs a tudatomban, semmi el-alvs. Szinte azonnal azt reztem, hogy valami (vagy valaki) egyik oldalrl a msikra ringatja a testem, majd megrntja a lbam! (Hallottam, hogy a macska panaszosan nyvog.) Azonnal reszmltem, hogy ennek bizonyra kze van Charley ksrlethez, s teljes bizalmat reztem, nem a szoksos vatossgomat az idegenekkel szemben (!). A valami vagy valaki tovbbra is rngatta a lbamat, nekem pedig sikerlt vgre elklntenem a fizikai karomtl a msodik test karjt, s felemelnem; reztem a sttben. Egy pillanattal ksbb abbamaradt a rngats, s egy kz megfogta a csuklmat, elszr lgyan, aztn nagyon-nagyon ersen, s knnyedn kihzott a fizikaibl (a fizikai testbl). Mg mindig bizalmat reztem, s egy kis izgatottsgot is; kifejezsre juttattam, hogy ha oda akar vezetni engem, van kedvem Charleyhoz menni. Jvhagy vlasz rkezett (br nem volt rzetem arrl, hogy szemlyisgrl lenne sz; nagyon zleties volt). Ahogy a kz szorosan fogta a csuklmat, reztem a kar egy rszt, ami a kzhez tartozott (kicsit szrs, izmos frfikar volt). De nem „lttam”, hogy ki tartozik a karhoz. A nevemet is hallottam. Aztn mozogni kezdtnk azzal az ismers rzssel, hogy egy levegszer valami suhan a testem krl. Rvid t utn (ami krlbell 5 msodpercesnek tnt), meglltunk, s a kz elengedte a csuklmat. Tkletes csend s sttsg honolt. Amikor lejjebb sodrdtam oda, ami szobnak tnt…” (Tart, 1977a, 190–191. old.)
Amikor Monroe befejezte rvid TK-jt, felkelt az gybl, hogy telefonljon nekem: 23.05 volt a mi idnk szerint. Teht egy-kt perccel azutn tapasztalta, hogy egy rnts kihzza a testbl, hogy mi koncentrlni kezdtnk. Beszmoljnak az a rsze, amit itt elhagytam – ami lerst tartalmazott az otthonunkrl s arrl, hogy mit tesznk, a felesgem s n – meglehetsen pontatlan volt azonban.
Tl sok embert szlelt a szobban; gy szlelte, hogy a felesgem s n olyan cselekedeteket hajtunk vgre, melyeket pedig nem hajtottunk vgre, stb. Ha a lerst veszem, azt a kvetkeztetst vonnm le, hogy semmi pszichs nem trtnt. Ha azonban a precz idztsre gondolok, nem llhatom meg, hogy el ne tndjek. Lehet valakinek olyan TK-je, melyben bizonyos rtelemben valban „kint” van, mgis nagymrtkben tvesek a helysznnel kapcsolatos (rzkfeletti) szleletei, ahov ment? Nem tudom, ez volt-e a helyzet ebben a ksrletben, de tbbvi kutats utn, mely megmutatta, hogy mg norml llapotunkban is flig nknyes s gyakran nagyon is csnyn eltorzult konstrukci az szlels (Tart, 1986), (Tart, 1994), ktsgem sincs afell, hogy ez lehetsges a TK-k esetben is. Ksbb mg visszatrnk erre a krdsre.
Testen-kvli lmnyek: tdik tanulmny
1968-ban jabb tanulmnyt tudtam vgezni Bob Monroe-val, amikor rvid ltogatst tett Kaliforniban. Volt egy mkd alvslaboratriumom az UC Davis-en (a davisi Kaliforniai Egyetemen), ami knyelmesebb volt, mint a Virginai Egyetem EEG-laboratriuma, pedig eltlttt egy dlutnt velem s az asszisztenseimmel (Tart, 1969).
A ktrs ls sorn Monroe-nak kt rvid TK-je volt, s mindegyik utn nhny msodpercen bell beszmolt a felbredsrl, ami lehetv tette a fiziolgiai feljegyzsek TK-kkal val sszevetst. Ismt mrtk az EEG-t, a szemmozgst s a kerleti vrramlst (plethysmograph), s zrt ramkr TV-vel figyeltk az els TK-t.
Megkrtk Monroe-t, hogy prbljon meg TK-t elidzni, majd menjen a berendezsekkel teli szobba, ahol az asszisztenseim voltak, s olvasson el egy tjegy szmot, ami abban a szobban van. Els TK-jben beszmolja szerint a szobkat sszekt folyosn tallta magt; ez legfeljebb nyolc-tz msodpercig tartott, aztn lgzsi nehzsgei miatt vissza kellett trnie a testbe. Beszmolja szerint a msodik TK-jben megprblta kvetni az EEG-kbelt a falon t a berendezs-szobig, de elkpedsre az pleten kvl s egy msik plet fala eltt tallta magt, mikzben tovbbra is kvette a kbelt. Ksbb azonostotta az egyik udvart mint azt a helyet, ahol magt a ksrletben tallta; ez az udvar az plet belsejben volt, hromemeletes fal szeglyezte, s 180 fokban szemben volt a berendezs-szobval. Br Monroe-nak nem volt emlke arrl, hogy korbban ltta volna ezt az udvart, lehetsges, hogy vetett r egy pillantst, mg az irodmban volt aznap dlutn, mg a ksrlet eltt. Nem volt kbel az udvaron, a felsznen legalbbis nem, br lehettek eltemetett elektromos kbelek a felszn alatt, amik az plet szrnyait ktttk ssze; s vezetett nhny kbel a laboratriumi helyisgbl az irodmba, ami az t nagy rszben az udvar fel visz.
Ismt csak a frusztrl mintt kaptuk Monroe-val vgzett kutatsombl: nem voltak elg egyrtelm ESP-eredmnyei ahhoz, hogy bizonyt erejek legyenek, de nem voltak olyan egyrtelmen pontatlanok sem az eredmnyek, hogy nyugodtan kijelenthessem: semmi sem trtnt egyltaln. Az EEG-t, ami megelzte Monroe kzlt TK-jt, durvn hatrvonalnak vagy hipnagg llapotnak sorolhatnnk be; 1. szakasz-mintnak, ami alfaszer tevkenysgre vall (szendergsre utal) s thta-tevkenysgre (norml alvsi minta, az 1. szakasz rsze) mutat ritmusokra tartalmazott pldkat. Ez a minta megmaradt az els TK alatt, de a szisztols vrnyoms ht msodpercig tart hirtelen esse ksrte; ez durvn megegyezik a TK Monroe ltal becslt hosszval. Ktrtelm termszet REM-tevkenysg zajlott ebben az idszakban. A msodik TK Monroe beszmolja alapjn azutn kvetkezett be, hogy az EEG egy ideig vltakozott az alvs 1. szakasza s a 2. szakasza kztt. Ismeretlen ennek a TK-nek a pontos idtartama, de gy tnik, hasonl 1. szakasz-minta ksrte, s csak kt elszigetelt plda akadt REM-tevkenysgre a vge fel. Semmilyen hatrozott vltozs nem ltszott a szvmkdsben a plethysmograph-felvtelen. Monroe arrl szmolt be, hogy e msodik alkalommal eltr technikt hasznlt a TK elidzsre.
ltalnossgban teht Monroe TK-je a jelek szerint meghosszabbtott, szndkosan elidzett hipnagg llapottal (1. szakasz EEG) prosult. Ilyen meghosszabbtott llapotokat nem ltni norml krlmnyek kztt a laboratriumban. A thta-ritmusok tlslya s az alkalmanknti lelassult alfa rdekes prhuzamot mutat azokkal az EEG-llapotokkal, melyeket halad Zen mesterek esetben jegyeztek fel meditci kzben (Kasamatsu, 1966). A modern EEG-visszacsatolsi technikk kimutattk, hogy az alanyok kpesek megtanulni, hogyan idzzenek el fokozott alfa-ritmust, s hogyan lasstsk le alfa-ritmusuk frekvencijt. Ha mg mindig aktvan kutatnm ezt a terletet, megprblnm megtantani az embereket, hogyan idzzenek el thta- s lelassult alfa-ritmusokat, vagyis affle irnytott lmossgot, s megnznm, ez segt-e abban, hogy TK-jk legyen. Monroe ilyesmin dolgozott, amikor a Monroe Intzetben kifejlesztette HemiSync© eljrsait, melyek lnyegt gyakran fogalmazta meg gy, hogy elaltatjk a testet, mg bren tartjk az elmt. Mikzben nagyon is felcsigzott s lenygztt nhny ilyen eredmny, nem kvettem ket elg gondosan ahhoz, hogy szakrti elemzst tudjak nyjtani rluk; az rdekld olvasnak azonban ajnlom a kvetkezt: (Atwater & Owens, 1995).
Testen-kvli lmnyek: hatodik tanulmny
Az utols TK-tanulmny, amit 1970-ben vittem vghez, olyan volt, mint az els, az 1957-es: ksrlet volt hipnzissal elidzett TK-re, de sokkal kifinomultabb szinten. Ekkor mr tbb mint egy vtizede vgeztem kutatst a hipnzissal; fknt azt vizsgltam, hogyan lehet hasznlni poszthipnotikus szuggesztit az jszakai, 1REM-szakasz lmods tartalmnak s folyamatnak befolysolsra. Volt egy nagymrtkben vlogatott s kpzett rsztvevkbl ll kis csoportom az UC Davis-nl (lsd (Tart & Dick, 1970) a vlogats s kpzs rszleteihez); mltn nevezhetjk ket hipnotikus virtuzoknak: a hipnotikus fogkonysg fels 10%-ba tartoztak mind. Amellett, hogy jratosak voltak jszakai lmaik poszthipnotikus befolysolsban, mly hipnotikus llapotokat is feldertettek, s meglehetsen otthonosan mozogtak a laboratriumban.
Mr nincsenek meg a feljegyzsek, mert helyhiny miatt rengeteg rgi adatot ki kellett dobnom, amikor nyugdjba mentem az UC Davis-tl, gy csak a tanulmny ltalnos eredmnyeit adhatom meg nknek. Lnyegben: krlbell ht rsztvevnek volt egyni hipnzis-lse, ahol is nagyon mly hipnotikus llapotot rtek el, amit a hipnzis mlysgrl tett sajt beszmolik erstettek meg ((Tart, 1970), (Tart, 1972a), (Tart, 1979)) , majd azt a szuggesztit kaptk, hogy – mg a hipnotizr 10 percig csendben marad, hogy ne zavarja ket, s ne ksse gy ket a testkhz – a tudatuk elhagyja a fizikai testket, s tmegy a folyosn egy msodik, zrt laboratriumi helyisgbe, ahol nhny specilis cltrgy-anyag volt az asztalon. Az volt a feladatuk, hogy gondosan megfigyeljk ezeket az anyagokat, aztn egy darabig kszlhatnak a testen kvl, majd trjenek vissza, s szmoljanak be TK-jkrl a ksrletvezetnek, aki egyik diploms hallgat-asszisztensem volt.
Az sszes rsztvev lnk TK-rl szmolt be, ami valdi lmnynek tnt szmukra. Belefoglaltak utakat ltaluk ismert helyekre, gy pldul Davis belvrosba, amit eleven rszletessggel tapasztaltak meg, s eleven lmnyeik voltak a cl-szobba tett trl is.
Arrl adott beszmoljuk, hogy mit lttak a cl-asztalon, semmilyen hasonlsgot nem mutatott a cltrgyakkal. A formlis elemzs meg sem rte a fradsgot.
A TK teht…
Mi teht a TK? Tnyleg elhagyja az elme vagy llek a testet, s valahov mshov megy, „ki”, vagy pedig csak egy sajtos mdosult tudatllapot a TK, ami alapveten hallucincis termszet, vagyis illzi az az rzs s meggyzds, hogy mshol vagy, mint ahol a fizikai tested elhelyezkedik?
Miutn tbb vtizeden t tprengtem az eredmnyeken, melyeket sajt kutatsaim s msoki hoztak, fleg a tudat termszetvel s a mdosult tudatllapotokkal vgzett tanulmnyaim fnyben sszetettebb nzetem van a TK-krl, ami mindkt lehetsget magba foglalja eltr idpontokban, s mg tbbet is. gy hiszem, hogy nhny TK-ben az elme legalbb rszben valban lehet valahol mshol, mint a fizikai test – ez lehetett a helyzet Miss Z esetben. Az ellenkez vgletben – mint ahogy virtuz hipnzis-alanyaimmal trtnt, akiknek eleven s tkletesen valsgos volt a tapasztalata az nzpontjuknl, de akiknek csak illuzrikus volt az szlelse a cl-szobrl – gy hiszem, a TK lehet szimulcija a testen kvl levsnek, az elme pedig ugyangy „benne” van a fizikai testben, mint brmikor mskor. E kt vglet kztt hitem szerint lehetnek olyan TK-ink, melyek alapveten szimulcii a kint levsnek, de amelyekben ESP rvn szerzett informci jelenik meg, gyhogy a TK-helyszn szimulcija pontos, s megfelel az igazsgnak.
Ez bizonyos szempontbl kellemetlen helyzet; fleg azrt, mert tapasztalatilag a TK mindhrom imnt felsorolt tpusa azonosnak tnik az ket tl szemlynek, legalbbis a lers durva szintjein. Noha szeretnm, ha a valsg egyszer, vilgosan elklnl kategrikba esne, azt tanultam az letben, hogy a valsg nem trdik az egyszersg irnti vgyunkkal, s gyakran sszetettek a dolgok.
A valsg szimulcija:
Rszletezni szeretnm itt a tudat szimulcis modelljt, mert fontos. Mindannyiunknak van modellnk, elmletnk a tudat s a vilg termszetrl, br ezt ltalban magtl rtetdnek vesszk, s tudatosan nem is tudjuk, hogy van elmletnk. Az elmlet az, hogy a tr s az id vals, s nagyon is olyanok, amilyennek ltszanak; a dolgoknak hatrozott helyzetk van trben s idben; hogy a tudat „benne” van a fejben, s hogy ebbl a trbeli pozcibl szleljk kzvetlenl a kls vilgot a fizikai rzkeink rvn. Mint munkamodell, az id nagy rszben egszen jl mkdik ez az elmlet: ha valaki feld dob egy kvet pl., e modell automatizlt rsze, ami az kologikus szelf nevet kapta (Neisser, 1988), azonnal kikalkullja a k rpplyjt, kikalkullt pozcijt sszeveti azzal, ahol vagy, s arra ksztet, hogy flrekapd a fejed, ha a rpplya keresztezi a helyzetedet. A biolgiai fennmarads szempontjbl ltalban meglehetsen hasznos, ha pszicholgiailag azonosulunk ezzel az kologikus szelffel, s nagyon magas fok elsbbsget adunk fizikai testnk vdelmnek. Valban nagyon nehz nem azonosulni automatikusan ezzel az „kologikus szelf”-folyamattal!
Kicsit kzelebbrl is szemgyre vve: most mr – tbb vtizedes pszicholgiai s idegfiziolgiai kutats utn – tudjuk, hogy az szlelsnek ez a naiv szemllete, mely szerint a tudat egyszeren, egy az egyben a kls vilgot szleli, meglehetsen pontatlan. Szinte minden szlels egyfajta sebes, implicit s automatizlt gondolkods valjban; arrl alkotott tletek s elemzsek halmaza, hogy mi trtnik, s mi a jelentsge szmodra. Amikor pl. valami megmozdul a ltmezd perifrijn, rendszerint tnylegesen ltsz egy fenyeget szemlyt, amint elkapja a fejt egy fa mgtt, nem pedig tbbrtelm mozgst tapasztalsz ltmezd fkuszlatlan rszben, ami a „Mi lehet az?” gondolathoz vezetne, ez pedig ahhoz, hogy keresni kezdenl a memridban lehetsges jelltek utn, melyek valamilyen sszeillst mutatnak a hozzfrhet tbbrtelm szlelsi adatokkal, ami pedig olyan kvetkeztetshez vezetne, hogy egy fa mgtt a fejt elkap fenyeget szemly 45% esllyel illik az szlelsi adatokhoz, mg pl. egy szlben ringatz g csak 30%-os esllyel illik hozz, stb. Teht valsznleg a legjobb lenne cselekvsre felkszlni. Ha valban fenyeget alak lenne ott, a szemlynek, aki ilyennek ltja, azonnal jobb az eslye a tllsre, mert gyorsabban reagl, mint az, aki hossz, sorozatos elemzsi folyamaton megy t. Olyan ez, mintha hatrozott evolcis elnye lenne annak a szervezetnek, amely azonnal kszen tud llni a kzdsre vagy menekvsre mg nhny hamis riad rn is, ahhoz az organizmushoz kpest, amelynek tl sokig tart, mg elkszl a meneklsre vagy kzdsre.
Hogy sajt s msok kutatsainak vgre ugorjak, hasznos gy ltni szokvnyos tudatunkat, mint egy folyamatot, ami folyamatos, dinamikus szimulcit teremt a valsgrl, egy valsgmodellt, az elme bels sznhzt, biopszicholgiai virtulis valsgot (BPVV) ((Tart, 1991), (Tart, 1993)), „amiben” a tudat lakozik. E folyamat legnyilvnvalbb pldja az jszakai lom. Ott egy komplett vilgban lnk, lergztett id- s trdimenzikkal, sznszekkel, cselekmnyekkel s krnyezettel. Valjban azoknak az agyi mechanizmusoknak a zme, melyek azt az lomvilgot megalkotjk, valsznleg azonos a mechanizmusokkal, melyek brenlti vilgunkat konstruljk, alkotjk meg, azzal a nagyon fontos klnbsggel, hogy az brenlti llapotban llandan rzki bemenettel kell foglalkoznia ennek a vilgszimulcis folyamatnak, mgpedig olyan mdon, ami vd minket, s a cljaink irnyba vezet. gy teht konszenzus-valsgknt hatroztam meg azt a valsgot, amit szokvnyosan lnk (Tart, 1973), hogy emlkeztessem magunkat arra: br magtl rtetdnek tartve gy gondoljuk, hogy egyszeren gy szleljk a valsgot, amilyen, valjban sszetett konstrukci az, amit ersen meghatroz konkrt trsadalmunk trsadalmi konszenzusa, ltalnos megegyezse afltt, hogy mi fontos, valamint sajt pszichodinamiknk s kondicionlsunk.
Ha ezt a perspektvt most a TK-re s HK-kre alkalmazzuk, elszr is azt kell felismernnk, hogy a szokvnyos rzs, mely szerint „benne” vagyunk a testnkben (ltalban a fejnkben), egy konstrukci, egy vilgszimulci, ami trtnetesen az id nagy rszben optimlis md a fennmarads biztostsra, de ami nem felttlenl igaz valamifle vgs rtelemben. Nem tudom, mi a vgs valsg, de hasznos szben tartanunk, hogy ppgy, ahogy egy olyan szemly, aki j minsg, szmtgpesen generlt virtulis valsgszimultort hasznl, elfeledkezik arrl, hol van valjban a fizikai teste, s tapasztalatilag „benne” lesz a szmtgpesen generlt vilgban, lehetsges, hogy a „lelknk” valjban a Marson helyezkedik el, de annyira belemerlnk a BPVV-ba, amit az agyunk generl, hogy azt gondoljuk: itt vagyunk a testnkben. rlt egy tlet ez, de emlkeztet minket arra, hogy tapasztalatunk arrl, hogy hol vagyunk, nem egyszeren annak krdse, hogy olyannak szleljk a valsgot, amilyen.
Az elme tudomnyos modellje, ami notikus (szellemi) tudsra nylik:
nk kzl azok, akiknek volt TK-jk s HK-jk, valamilyen nagyon mly szinten tudjk, hogy az elme vagy llek tbb, mint a fizikai testk. nmagunk automatikus pszicholgiai azonostsa a fizikai testtel, az kologikus szelf ltal megalkotott szimulcival, nagyon hasznos munkaeszkz ugyan, de nem a vgs vlasz. Ahogy arra az elejn kitrtnk azonban, ezt a tapasztalati tudst nem mindig knny sszhangba hozni a htkznapi vilgban l mindennapi szelffel, fleg akkor nem, amikor a tudomnyossg nagyon is uralkod klmja azt mondja neked, hogy mlyebb tudsod helytelen, s hogy rlt vagy, ha komolyan veszed.
Szer
|