A Kheopsz piramis ptsnek mdja
tundy 2007.07.06. 12:02
A szerzõ amatr orientalista s mûszaki szakember, aki egy ptsi-szervezsi (lehetsges) mdszert vzol fel, mellyel viszonylag kevs emberi erõvel, lpsrõl-lpsre pti fel a piramist. Ez a lers magyarzatot ad a nagyobb kvek, a bezrt szellõzõ nylsok s a klnbzõ jratok elhelyezsre.
A Nagy Piramis valszinûleg ldozati hely, majd tbbszintes sr volt, melyet a tbbi piramishoz hasonlan tjoltak, s ptsnl felhasznltak minden akkori ptõmûvszeti mdszert. A piramisba rsos emlket nem helyeztek s a ksõbbi rsok sem emltik a piramis ptseket. Valszinsthetõ, hogy a Gizehi Kheopsz s Mkerniosz piramis nem egyszerre, hanem a Kheopsz piramis legalbb hrom, a Mkerniosz piramis, pedig kt fzisban plt meg. A fzisok kztt eltelt idõ 30 v lehetett.
Az egyszerû np vallsos ktelezettsge miatt rszt vett a piramisok ptsben, ezzel remlve a tlvilgi gazdagsg megvltst, de dolgoztak rajtuk rabszolgk s fizetett bresek is.
A Gizeh-i fenskon a mostani hrom nagy piramis (Keopsz, Kefren, Mkerniosz (grgl)) mgtti piramisfaluban mintegy 25 ezer embert lehetett elhelyezni. Ugyanennyi ember rszre voltak gabonatrolk, pksgek...stb. a helysznen. Ebbõl a 25 ezer fõbõl, kb 10 ezer fõ lehetett a fizikai dolgoz, a tbbi vezetõ, munkairnyt, illetve egyb szakmunks, pk, cs, munkaeszkz ksztõ, orvos, ptsz...stb. Az ptõmesterek csaldtagjai is itt voltak, felesg, gyerek...stb. Vgl is a hrom helysznen (piramis krnyke, vzpart, kõbnya) sszessgben kb. 20 ezer tnyleges ktkezi munks vett rszt egyidejleg. Napi 12 rs, hatnapos munkahtben. A Nagy Piramis ptse a mai ismereteim alapjn a kvetkezõkppen trtnhetett:
ptsi terletek: - A Gizehi fenskkal szemben a Nilus tls partjn volt a mszkõbnya, - A kveket egyenknt hajra raktk a keleti parti felrak kiktõben, - A hajk a nyugati parton a fensk alatt a lerak kiktõben kiktttek, a kveket itt egykar emelõkkel sznokra raktk, s vlyogbl ptett, vzzel locsolt rmpn elvonszoltk a piramis elõtti felvonulsi terletre. - A felvonulsi terleten trtnt a kvek finomcsiszolsa, a vgleges mret s alak belltsa, - Innen a kveket a munkavezetõ irnytsval, egy ugyancsak vlyogbl ptett, vzzel locsolt rmpn a piramispts aktulis helyre vonszoltk. A hasznlt eszkzk: farudak (egykar emelõk), szn (szllt eszkz), ktelek. Kereket, csigt ekkor mg nem ismertek. - Amikor a piramispts egy szakasza elkszlt a vlyog rmpt elbontottk.
Az pts szakaszai: 1. Masztaba pts, a masztaba alatti pincesrral. Ennek idõszaka jelenleg nem ismert. 2. Kheopsz a masztaba tetejnek kzepre helyezteti srkamrjt, ezt 26 fok dlsszgû piramissal befedeti, a piramis lapos tetejre grnit ldozati kvet helyeztet. Az ldozati helyhez lpcsõsor vezet fel. 3. Kheopsz uralkodsi idejt jabb 30 vvel meghosszabbtjk. jabb srkamrt helyeznek a tetõre, az ldozati kõ mg. 4. A piramist talaktjk 52 fok oldalfal-dlsszgû (modern) piramiss. A felvezetõ lpcsõsort befedik, gy alaktottk ki a Nagy Galrit. A felsõ, grnit srkamrra beroskads elleni szerkezetet helyeznek, s befejezik a piramis felrakst. 5. A piramist kivlrõl, ktõanyag segtsgvel, sima fehr mszkõlapokkal burkoljk. Tetejre aranylemez cscsdiszt helyeznek.
A Gizehi fenskon tallhat rgi masztabt nagyobbtatta meg Kheopsz s ksõbb ez lett a piramis alapja. Hasonlan, mint ahogy nagyapja lpcsõs piramisnl tettk. A masztaba alatt llott a "befejezetlen (rgi) srkamra" melyre nem volt szksg, mivel elkszttette a felette lvõ impoznsabb srhelyet. A meredeken lefut akna lehetett az eredeti masztaba akkor szoksos, nehezen jrhat lejrata. Az j ferde akna az j lejrat, melyet Kheopsz pthetett, ami 30 fokos lejtsû s a sarkcsillagra nz. Ez a lejrat segtett a tovbbi ptkezsnl a piramis pontos tjolsban.Kheopsz a meglvõ alapra helyeztette a szentlyt. A korabeli szoksoknak megfelelõen ehhez piramis formj, 26 fok dõlsszgû oldalakat ksztettek, egyoldali lpcsõfeljrval.A szently vdelmre, Kheopsz lpcsõs piramist ksztetett a felsõ kamra krbeptsvel. A ferdn felfut, kanyargsan indul "szellõzõ aknk" "Isis (vagy Kheopsz) lelknek" kzlekedst biztostottk. Ezutn az egsz ptmnyt befejeztk, mint 26 fok dõlsszgû piramist. Ez a piramis az akkori valls szerinti Napkultuszt is szolglhatta. Teteje kzepn volt az ldozati Kõ, amelyre a bemutatand ldozatokat tettk. Az akkori 26 fok dlsszgû piramis tetejre ferde t vezetett fel, mely befedve most a "Nagy Galria". Az ldozati Kõ volt a legszentebb hely akkoriban. Ez alatt llott Kheopsz Szentlye, melyet ma a Kirlynõ Srkamrjnak neveznk.Kheopsz hatalmi rletben rhelyeztette a "Szentek Szentjt", sajt grnitbl ksztett szentlyt az ldozati kõ mg, mellyel nmaga Isten-i eredett kvnta szimbolizlni.Ugye a 2. s 6. kp mennyire hasonl. A 6. kp Snofru, Kheops nagyapjnak Dahsuri szaki (Vrs) Piramisnak kamrjt mutatja. A Kheopsz piramis ebben az llapotban, azonban alacsonyabb volt apja piramisnl, s nem volt elgg zrhat a srrablk elõl. Ezrt azt be kellett zrni. Kheopsz megszlestette az alapot. Felfut folyost ksztettek az alapba, s az eredeti oldalban elksztette a "Nagy Galrit". Tovbb egy ejtõkves csapdt lltott ehhez a bejrathoz. A Grnit Srkamra s a Nagy Galria beszakads elleni vdelmre felhasznltatta nagyapja, Sznofru piramisainl tapasztaltakat. Az egy szinten tbb srkamrs kirlysrok nem ritkk Egyiptomban. A ferde szellõzõaknkat kutatta az UPUAUT Projekt, melynek keretben egy mini-tankra szerelt videokamerval vgigjrtk a kzpsõ s felsõ kamrk "szellõzõjratait".Kheoposz, mikor 50 ves volt, jra frav vlsztottk. Ennek nnepre ptszei bravrt ajnlottak neki, s kltsget, rizikt vllalva,(52 fok dlsszgû) modernizltk a piramist. Vgleges formjt a mszkõ tblkkal val borts utn nyerte el. Tetejre arany cscsvdõ gula-bortst helyeztek. A mszkõborts bizonyra bezrta az sszes nylst. Ekkor Kheopsz 70-80 ves lehetett, amikor meghalt. Utdja Kefrn nem szerette õt, Kheopsz frat sosem temettk a piramisba, sõt a szokstl eltrõen szobrot sem lltottak neki.rdemes megnzni a Szakkarai lpcsõs piramis ptsi mdjt is, hasonl lehetett a Kheopsz piramis megnagyobbtsa is.
A hrom Gizehi piramisban a kzs, hogy a bejrati akna azonos szgben ( 30 fok) lefel indul, s a sarkcsillag irnyba mutat.
A fent emltett ptsi elmlet sok hasonlsgot mutat az elsõ kõpiramis, Dzsoszer fra piramisnak ptsnl Imhotep ltal alkalmazott (ismert) lpsekkel.
A Gizai s Szakkarai temetkezsi terlet alaprajza :
1. Giza. A szaggatott vonal jelzi a Nilus rterletnek szlt. Az rterleten fekszik a mai Giza vros. A hrom piramistl vezetett a szent t a vlgytemplomokhoz. Jelenleg egy Vlgytemplom maradt meg, a kzpsõ, Kefrn fra piramishoz tartoz. Eme vlgytemplom mgtt van a Szfinx, amelynek fejt Kefrn arcmsra mintztk. A vlgytemplomokban vgeztk a balzsamozst, s az idõszakos szent nnepek innen indultak. A piramisok mgtt sszefggõ kõfal (gt) van. A hrom piramis, a Nilus szintjtõl kb. 50 m magasban lvõ mszkõ fennskon fekszik. Kheopsz piramist nagyszm kisebb masztaba, s hrom szatellit (felesg) piramis veszi krûl. Keopsz piramistl lefel vezetõ t meredek lejtsû. Ezen piramis krl lthat az 5 db megtallt "Fra Hajja" 2. Szakkara. rdemes megfigyelni a kzpsõ hrom piramis Gizaihoz hasonl tjolst. Unisz piramisnak belsejben lthatk a misztikus tlvilgi lettel kapcsolatos feliratok. (Halottak Knyve.) A Dzsszer fra lpcsõs piramist , melyet Imhotep (Aszklpiosz?) tervezett, alabstrombl kszlt hullmos kõkerts vesz krl. Alabastrombl kszltek a belsõ kultikus pletek, s a vlgytemplom is. (Tovbb a Memphiszi szobrok is.) Ezek megmaradt rszei, olyan j llapotban vannak, mintha ma kszltek volna.
A piramisok ptsnek hrom szakasza Bochardt s Hommel szerint:
Az utakhoz, rmpkhoz felhasznlt rengeteg vlyogtglt, vgl vzzel bontottk el. Vz kellett a vlyogtgla utak locsolshoz is, hogy a szn cssszon rajta. A sok vizet a piramisok krli kõgtak tartottk meg. Ekkor az als kamra is megtelhetett vzzel.
Mkerniosz piramisa is (ugy tnik) kt fordulval plt. Kefrn piramisa a legrejtlyesebb, lehet, hogy ez a legjabb, s az egy temben plt. A vlyogtgls rmpa ptsnek egy emlke maradt meg, br ez 1000 vvel ksõbbi, a Karnaki templom fõpilonjnak vlyog rmpaszerkezete ma is ll. (Az idõjrs 3000 v alatt nem tudta elbontani, olyan hatalmas tmb.)
|