A kgy
tundy 2007.11.13. 07:47
Nhny dolog a kgy jelentsrl a trtnelem folyamn
A kgy
Els tematikus, vagyis egy tma kr csoportosul sszelltsunk fszereplje a kgy, mely sokakban flelmet, undort, vagy viszolygst vlt ki. Ennek ellenre, vagy ppen ezrt az vezredek sorn sok np tisztelte, ldozott neki, vagy szellemnek tekintette ket. Mostani, kalendriumi sszelltsunkban azrt szerepelhet, mert alakja a magyar nphagyomnynak is rsze, igaz nem annyira kzismert, mint a boszorkny, vagy az rdg alakja.
· A kgy egyetemes szimblum
A vgtagok nlkli, csszs, brt bizonyos idkznknt levedl llat tekerz alakja gyakran ellenttes jelentseket hordoz. Lehet szolris jelkp (ha a nap sugarait jelkpezi), vagy lehet lunris szimblum (ha a vedlse miatti megjulsa a Hold idszakos megjulst mutatja). Fallikus jelkpknt utal a frfi-ni jellegekre. Spirlis, vagy kr alak brzolsai pedig utalnak a ciklikus idre s a vltoz sorsra is. Rejtzkd letmdja, tli lma s a fld al, regekbe bjsa miatt az alvilgot is megtestestheti. Brnek megjulsa miatt viszont sokszor a halhatatlansg s az jjszlets jelkpe is. Tekered teste az agytekervnyeket is felidzheti, ezrt szimbolizlhatja a logikt, a blcsessget s a jstehetsget is.
· Kgy-szimblum az egyiptomiak korban
Az egyiptomi hitvilgban Aphpisz kgy a sttsg dmona, teht a napisten (R) ellensge. S mint ilyen, megszemlyesti a viszlyt s a puszttst is. A mitolgia szerint a fld mlyben lakik. Amikor R megkezdi jszakai hajzst a fld alatti Nluson, akkor Aphopisz gy szll vele szembe, hogy kiissza a foly sszes vizt. A minden jszaka ismtld harcbl R kerl ki gyztesen, s arra knyszerti a kgyt, hogy a vizet visszahnyja a mederbe. Az si ellensgeskedsbe bekpcsoldott ksbb (az birodalom idszakban)
Szth istensg is, aki R-t gy mentette meg a kgytl, hogy megszigonyozta Aphpiszt. Szintn az egyiptomi mitolgiban szerepel Ureusz, a ppaszemes skgy, aki a napisten vdelmezje, hiszen a nap kr tekeredve vdelmezi azt. Pozitv, vdelmez jellege miatt kirlyi jelvnny is vlt, s szerepel a frak fej- s melldszein. Az zisz istenn fejdszn szerepl kobra a kirlyi blcsessg s hatalom, valamint a tuds szimbluma. Varzservel brt, mrget s lngokat kptt. Egy msik kgy-alak isten is szerepel az egyiptomi mitolgiban: Renenutet, aki a betekartott termny vdelmezje. Vagy kgynak, vagy kgyfej nnek brzoltk. Azt tartottk, hogy aratskor megjelenik s gyel a gondos betakartsra. Biztostja az emberek jltt, sikereit, boldogsgt s segt a gyerekek szletsnl is.
· Kgyk a Tvol-Keleten
Az indiaiak hitben tbbfle kgy is szerepel. A Mahbhratban pldul, mint ezerfej uralkod jelkpezi a vgtelensget s a termkenysget. A kgy a teremts eltti scen jelkpe is lehet. Partjn pihen meg Visnu. Kgy testesti meg a gonoszsgot is, ennek a kgynak Kli a neve, s Krisna gyzte le. A Hts-Indiban l khmerek mitolgiai rendszerben fontos szerepet jtszanak a helyi szellemek, vagy istensgek. Ezek kztt a leginkbb tisztelt lnyek a Ngk, amelyek kgy alakak. A kgy-kultusz itt korbbi, mint a srknyok tisztelete, valsznleg a szigetvilgbl szrmazik, s a kgykkal val kzdelmek emlkt rzi. A buddhizmusban s a hinduizmusban is jelkpezi a kgy a jgagyakorlatok sorn felszabadul kozmikus energit. Knban a kgyt sokszor nem klnbztetik meg a srknytl, amely ltalban pozitv jelentssel br, mivel az esvel kapcsolatos. A knai szimbolikban szerepel egy rdekes brzols is, mikor a kgynak ketts feje van fi s lny (Jin s Jang).
· Kgyk az antikvitsban
A grg s rmai mitolgiban a kgy lehett pozitv s negatv egyarnt. Kzismert pldul Laokon trtnete, aki Apolln papjaknt ellenezte a fal Trjba vitelt. Ezrt a monda szerint az akhjokat tmogat istenek bosszbl vzikgyt kldtek r s fiaira. A grg mitolgiban a kehelybl kifel tekerz kgy Aszklpiosz, a gygyts istennek szimbluma, st egyes elkpzelsek szerint nemcsak szimbluma, hanem egyik alakvltozata is. A gygyulst jelkpezi, nem vletlen teht, hogy ez az brzols a mai gygyszertrak cgtbljn is szerepel. A kgy Pallas Athn llataknt a tuds s a blcsessg szimbluma is. Az istenn tiszteletre az athni Akropoliszon kgykat tartottak. Nem teljes mivoltukban kgyk, csak kgy-hajak a grg mitolgia Gorgi. k Phorksz tengeristennek s felesgnek a lnyai. Hrman vannak, kett kzlk (Szthen s Eural) halhatatlanok, a harmadik Medusza, haland. Aki rjuk nzett, menten kv vlt, ezrt Perszeusz gy vgta le Medusza fejt, hogy a pajzsban nzte a tkrkpt. Kpnkn a Laokkon-csoport lthat.
· Kgy az si indin kultrkban
Az indin hitvilgban sok kgy alak istensg szerepel. Kzismert pldul az aztkok tollaskgy-istene. Quetzelcoatl, aki lement az alvilgba, felhozta a az elz vilgok embereinek csontjait, sajt vrt rjuk frcsklte, s gy teremtett embert. Amikor egy msik istensg (Tezcatlipoca) elzte t, akkor kgytutajra szllt s elment. Az aztkok elkpzelse szerint Ce Acatl vben azonban visszatrhetett. Ez ppen 1519-re esett, amikor a nagy hdt Cortez megrkezett, ezrt t az aztkok a Tollaskgy istensggel azonostottk. Az amerikai indinok szerint teremt mivolta miatt az rkkvalsg jelkpe s a hall hrnke. Kzvett az emberi vilg s az alvilg kztt. Kukulkan a maja mitolgia tollakkal bortott kgy-istene. Alakjban egyeslnek a Quetzelcoatlrl szl si toltk hiedelmek s a felhkgyhoz (felhkgy az asztkoknl: Miskoatl) kapcsold kultuszok. Miskoatl anyja a kgyasszony, Szivakoatl, aki a mezo-amerikai indinok egyik legsibb istene, az asztkoknl a fld istennje. Szintn asszonyi istensg az asztk mitolgiban Koatlikue, a kgyszoknyj, aki a napisten anyja.
· A kgy a zsid-keresztny hagyomnyban
· A kgy alakja itt is sszetett jelkp. Az denkertben pldul a Tuds-fjra tekeredve ksrt Gonoszt, a Stnt kpviseli. Mzes trtnetben viszont, amikor a bot kgyv vltozik, Isten jelenltt bizonytva pozitv tartalommal br. Mzes rzkgyja, melyet az r tancsra llt a pusztban a sebek orvosa, vagyis letad llat. Az jszvetsgben pedig Jnos evanglista szerint a keresztre fesztett megvlt elkpe: "Amint Mzes flemelte a kgyt a pusztban, gy fogjk flemelni az ember fit is, hogy aki hisz benne az el ne vesszen, hanem rkk ljen." A kgy vedlse miatt is jelkpezi a halhatatlansgot a keresztny szimbolikban. Pozitv jelentstartalommal br a kgy Jzus szavaiban is, amikor azt mondja: "Legyetek szeldek, mint a galamb s okosak, mint a kgy." Ezzel Jzus azt mondja, hogy a szentllek (galamb) segtsgvel romlatlanok tudtok maradni, s sztnsen (mint a kgy) fogjtok terjeszteni az isteni igt. A reformtus egyhzmvszetben a kgy alakja ltalban a ksrts szimbluma.
· A kgy a magyar npi hitvilgban
A kgy a magyar np hiedelmeiben is termszetfeletti ervel felruhzott llat. Az ltalnos elkpzels az volt, hogy minden hznak van egy ilyen kgyja, ami hzi szellemknt funkcionl. A csald jltte, gazdagsga, boldogulsa fgg tle. A hzban, tbbnyire a hz falban, a tzhelyben, vagy a kszb alatt l. Vdi a csald nyugalmt, ha idegenek kzeltenek, jelez. Hangja sajtos: ftyl, csrg, vagy ketyeg. Szne: rendszerint fehr, de lehet srga, zld, szrke, vagy fekete is. Ha elbjik, akkor tejjel kell tpllni. Ez azrt nagyon fontos, mert gy tartjk, hogy lete kapcsolatban van a hzigazda, vagy a kislnya letvel. Azt mondjk ugyanis, hogy ha a kgyt valaki bntja, vagy agyonti, akkor a hzat szerencstlensg, vagy tzvsz ri, meghal a gazda, vagy a kislnya. A hiedelemmondkban egy gyermek (ltalban kislny) megfelezi az ebdjt (rendszerint tejet) a kgyval. Amikor a kgyt agyontik, akkor a kislny utnahal. Szalontai hiedelmek szerint a hzikgy fszkben kincset rztt. Mshol pedig azt tartottk, ha valaki megeszi a dgltt hzikgy hst, az rteni fog az llatok nyelvn. A Gesta Romanorumban egy teljesen msfajta kgy szerepel. Egy olyan esetet emltenek, amikor egy kgy belebjt egy kirlyfiba, s rgta t bellrl. Amikor tvozott belle, akkor megsznt a kirlyfi fjdalma s betegsge.
Mahbharta
A Mahbharata a Rmjanval egytt a hindu valls szent knyvei. Npi kultuszok alapjn szlettek, valjban eposzi formban rdtak, de bennk tulajdonkppen a hinduizmus f ttelei fogalmazdnak meg. A Mahbharta egyik rsze a Bhagavad Ght (Magasztos nek), melyben a hinduizmus minden lnyeges kinyilatkoztatsa megtallhtat. Hasonlan fontos s tisztelt szent irata ez a hinduknak, mint a zsidknak az szvetsg, vagy az iszlm hvknek a Korn.
Hzi szellemek
Az eurpai npi hiedelemvilgban ltalnosan elterjedtek voltak, s nhol mg ma is fellelhetk nyomokban az gynevezett hzi szellemek. A keleti s a nyugati szlv, valamint a balkni hiedelmek szerint ezek a lnyek szoros kapcsolatban vannak a csalddal. Valamelyik s lelkbl vltak a hz szellemv, vagy a csaldot, nemzetsget prtfogol rzszellemm. ltalnos eurpai hiedelem az is, hogy a hz szerencsje, a hzigazda, vagy egsz csaldjnak lete kapcsolatban van a hziszellemmel.
|